Saturday 4th April 2020

STABLEFORD

Division 1 (0 – 26)

Winner: Sandra Crowe (10) 37 points

Runner up: Leanne Munt (11) 33 points

Division 1 (27 – 45)

Winner: Shirley Dobson (32) 35 points C/B

Runner up: Belinda Stone (32) 35 points

Balls to: 29 points

No. of Players: 27

***  Please be aware that it is 1 person per cart AND 1 set of clubs   per cart.

NTPS – Due to strict directions from Golf Australia and our Club regarding COVID-19 there will be no NTPs until we are advised it is safe to do so.

Please ensure you sign your card before placing in the box and check that you and your marker have the same scores.

Saturday 28th March 2020

PAR – RAE GRANGE  SPONSORED DAY

Division 1 (0 – 45)

Winner: Belinda Stone (32) +1

Runner up: Jenny McCarron (23) Square C/B

NTPS – Due to strict directions from Golf Australia and our Club regarding COVID-19 there will be no NTPs until we are advised it is safe to do so.

*** Please ensure you sign your card before placing in the box and check that you and your marker have the same scores.

Balls to: -4

No. of Players: 24

Wednesday 25th March 2020

STABLEFORD –  

Division 1 (0 – 24)

Winner: Myriam Van Hock (17) 37 points

Runner up: Joy Stewart (20) 33 points C/B

Division 2 (25 – 45) 

Winner: Belinda Stone (28) 38 points

Runner up: Stephanie Shaw (32) 36 points

 NTPS – Due to strict directions from Golf Australia and our Club regarding COVID-19 there will be no NTPs until we are advised it is safe to do so.

*** Please ensure you sign your card before placing in the box and check that you and your marker have the same scores.

BALLS: to 30 points

No. of Players 29

Saturday 21st March 2020

FOURSOME CHAMPIONSHIPS FINAL ROUND – RAINE & HORNE SPONSORED DAY

Winners: Myriam Van Hock & Lorraine Arnaudon (20) nett 79

Runners up: Dulcie Thistleton & Sandra Crowe (18) nett 80

NTPs:

3rd Boardwalk Fashions –  Jenny McCarron/Sandy Gorny

13th Infuse Café –  Lorraine Arnaudon/Myriam Van Hock  (GOLDEN SHOT $38 shared)

 Balls to: nett 81

No. of Players: 38

FOURSOME CHAMPIONSHIPS RESULTS

GROSS:

Division 1

Winners: Sandra Crowe & Dulcie Thistleton (18) 200

Runners up: Lorraine Arnaudon & Myriam Van Hock (19) 202

Division 2

Winners: Helen Pearsall & Margie Watts (29) 228

Runners up: Gerri Griffin & Belinda Stone (30.5) 232

NETT:

Division 1

Winners: Wendy Moon & Joyce Luke (25) nett 160

Runners up: Joy Stewart & Deanna Scott (20) nett 162

Division 2

Winners: Joyce Jones & Betty Richards (34) nett 166

Runners up: Stephanie Shaw & Linda Staite (33) nett 168

Sandra Crowe/Dulcie Thistleton – A Grade Winners

MargieWatts/Helen Pearsall – B Grade Winners

Wednesday 18th March 2020

STABLEFORD –  

Division 1 (0 – 26)

Winner: Mara Roberts (24) 38 points

Runner up: Anne Madigan (24) 34 points

Division 2 (27 – 33)  

Winner: Belinda Stone (33) 34 points

Runner up: Jan Dobson (29) 30 points

 Division 1 (34 – 45)

Winner: Ann McDonald (35) 32 points C/B

Runner up: Betty Richards (38) 32 points

NTPS

3rd Santa Fe – Barb Rees

5th Sunset Kiosk (0 – 26) – Wendy Moon

 9th Wharf Restaurant – Joyce Luke

13th Koko Maia – Sandy Coates (GOLDEN SHOT WINNER $19)

17th Sunset Kiosk (27 – 45) – Imogen Von Muenchhausen

 

BALLS: to 29 points

No. of Players 42

Saturday 14th March 2020

FOURSOME CHAMPIONSHIPS RND 1 – JOAN DONALDSON SPONSORED DAY

Winners: Joyce Luke & Wendy Moon (25.5) nett 79

Runners up: Deanna Scott & Joy Stewart (29) nett 81

NTPs:

3rd Boardwalk Fashions

13th Infuse Café –  Helen Rowney/Marcelle Burton  (GOLDEN SHOT $40 shared)

 Balls to: nett 83.5

No. of Players: 40

Wednesday 11th March 2020

MONTHLY MEDAL – STROKE & PUTTING – IN-HOUSE REAL ESTATE SPONSORED DAY

 Division 1 (0 – 25)

Winner:  Lynda Plummer (24) nett 71 (MONTHLY MEDAL WINNER)

Runner up: Barbara Rees (22) nett 75

Division 2 (26 – 32)

Winner: Edna Beech (26) nett 76

Runner up: Helen Rowney (28) nett 78

 Division 3 (33 – 45)

Winner: Lesley Merry (38) nett 74

Runner up: Deanna Scott (33) nett 81

FEBRUARY MONTHLY MEDAL PLAY OFF – Myriam Van Hock & Lynda Plummer

WINNER – Lynda Plummer (24) nett 71

NTPS

3rd Santa Fe – Sandra Crowe

5th Sunset Kiosk (0 – 26) – Kerry Hunting

 9th Wharf Restaurant – Kerry Hunting

13th Koko Maia – Sandy Coates (GOLDEN SHOT WINNER $38)

17th Sunset Kiosk (27 – 45) – Betty Richards

BALLS: to nett 82

No. of Players 39

GROSS:

Division 1: Sandra Crowe 89

Division 2: Edna Beech 102

Division 3: Lesley Merry 112

PUTTING:

Division 1: Ruth Thompson 26

Division 2: Edna Beech 30 C/B

Division 3: Rae Grange 27

Lynda Plummer – winner of February Monthly Medal after a play off. Also winner of the March Monthly Medal. Congratulations

 

Saturday 7th March 2020

STABLEFORD  –  HAIR.ROCK.SCISSORS SPONSORED DAY

Division 1 (0 – 26)

Winner: Jenny McCarron (23) 37 points

Runner up: Wendy Moon (22) 34 points

 Division 2 (27 – 45)

Winner: Kaye Payne (28) 33 points C/B

Runner up: Linda Staite (29) 33 points

NTPs:

3rd Boardwalk Fashions – Jenny McCarron

9th Tura Beach Club Voucher – Rose Amos

TBLGC Voucher – Kat Franks

13th Infuse Café –  Linda Staite (GOLDEN SHOT $35)

17th Bega Cheese Ball (2nd shot) – Joyce Luke

 Balls to: 30 points

No. of Players: 35

Wednesday 4th March 2020

STABLEFORD –  

Division 1 (0 – 45)

Winner: Mara Roberts (24) 39 points

Runner up: Carolyn Gale (26) 31 points

NTPS

3rd Santa Fe – Carolyn Gale

5th Sunset Kiosk (0 – 26) – Mara Roberts

 9th Wharf Restaurant – Shirley Dobson

13th Koko Maia – Belinda Stone (GOLDEN SHOT WINNER $19)

17th Sunset Kiosk (27 – 45) – Davina Pickering

BALLS: to 29 points

No. of Players 19